Dračí svět
- Recenze
- Vytvořeno 23. 3. 2014 2:00
- Autor: Tereza Zítková
Kniha, o které Christopher Paolini prohlásil: „Jedna z nejlepších fantasy o dracích, jakou jsem četl“, se jmenuje Serafína - Příběh draků. Napsala ji spisovatelka Rachel Hartman, jež do svého díla vložila své zkušenosti s hudbou, která je jejím velkým koníčkem a pomohla jí vytvořit svět, hlavní hrdinky Serafíny.
Serafína není jen tak obyčejnou dívkou, jak by se mohlo zpočátku zdát. Žije v zemi Gored na královském dvoře, kde vyučuje hudbu. Její život poznamenala rodinná tragédie - matka zemřela při porodu a otec se musel o malou holčičku postarat sám. Matka po sobě zanechala také hrůzné tajemství, které všem změní život.
Svět, v němž Serafína žije, není rozhodně obyčejný. Je to svět, kde bok po boku žijí lidé a draci v míru, bez válek a zabíjení. Jednoho dne zemře princ, jeho tělo bylo nalezeno bez hlavy. První, na koho si samozřejmě lidé ukážou, jsou draci, a tak tento báječně klidný stav, jenž trval přes čtyřicet let, má náhle namále. Serafína se spolu se svými přáteli snaží nalézt pravého viníka a udržet tak křehké příměří. Podaří se jí to? A zachová v tajnosti i své hrůzné tajemství, za které se stydí?
Všichni, kdo četli Odkaz dračích jezdců od Paoliniho, se musí připravit na úplně jiný svět. Draci zde s lidmi normálně mluví, jelikož se mohou přeměnit do lidské podoby, na rozdíl od Paoliniho draků, kteří se dorozumívají především přenosem myšlenek. Bohužel ale díky Smlouvě nemohou tuto přeměnu využívat. V obou případech jsou draci ale velice chytrými tvory, na něž by si mělo lidské pokolení dát pozor a nemělo by je brát na lehkou váhu, jako se stane právě v případě Serafíny. I když lidé a draci sepsali úmluvu, nemusí to znamenat, že se draci podvolili vůli lidí…
Na knihu jsem se velice těšila, a to především díky všem kladným reakcím, jež jsem na ni četla. Začátek mi ale připadal zmatený, nevěděla jsem, kdo je kdo, i když jsem si přečetla slovník pojmů umístěný na konci knihy, nechápala jsem, jak mohou draci sedět i přes svou velikost v chrámu. Celkově jsem se nudila. Hlavní hrdinka se neustále ostýchala a v paláci se věnovala především hudbě, mezitím promlouvala se svým strýcem nebo se starala o svůj duševní svět, a tak pořád dokola. Přibližně v polovině ale příběh začal rozkvétat, hlavní hrdinka začala více vnímat své okolí, postavy kolem ní se začaly formovat a krystalizovat jejich pravé povahy a já díky tomu objevila kouzelnou říši plnou draků měnících se do lidské podoby, chytrých intrikánů, kteří touží po moci, ale i přátelství a lásce.
I přes počáteční zmatek knihu Serafína - Příběh draků doporučuji všem milovníkům dračích fantasy bez ohledu na věk, i když je zařazena v kategorii young adults, myslím si, že ji více ocení dospělí čtenáři. Serafína má zajisté své kouzlo, na které je ale třeba si chvíli počkat, tak zatněte zuby a dočtěte se k okamžiku, kdy vás kniha chytí a nepustí až do konce.
Ukázka
Orma sundal ze stoličky hranici knih, abych se mohla posadit, a sám usedl na vedlejší hromadu. Draci už nehromadili zlato; Comonotovy reformy to zakazovaly. Pro Ormu a jeho generaci bylo pokladem vědění. Podle dračího dlouholetého zvyku je hromadil a pak na něm seděl. K tomu, abych se zase cítila v bezpečí, mi stačilo být tady a s ním. [1]
[1] HARTMAN, Rachel. Serafína - Příběh draků. 1. vyd. Praha: Fragment, 2013. ISBN 978-80-253-1896-6. Str. 98.
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...