Recenze: Knihy pro dospělé

Medailonky z Cibulkových kalendářů 2011 a 2012 v knižní podobě

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
idoly

Přesně po roce navazují Černobílé idoly i jiní 2 na úspěšný loňský soubor, který připomněl zajímavosti, které Aleš Cibulka vypátral pro své kalendáře pro roky 2009 a 2010. Struktura knížky zůstala stejná – autor opět vytvořil škatulky, do kterých zařadil osobnosti české kinematografie třicátých a čtyřicátých let minulého století. K již zveřejněným informacím doplnil nové zajímavosti, připojil ze své sbírky autogram té které hvězdy a tyto texty umocnily fotografie ze sbírky Milana Wolfa. A tak si můžeme opět připomenout první dámy českého filmu, matinky a maminky, služky a komorníky, pány mnoha profesí i pány za kamerou… V druhém díle se nám dostalo i několik pohledů do scénářů – určitě zajímavá je třeba fotokopie scénáře legendárního filmu Kristian.



knihaZáklad je tedy jasný, připomenout medailonky z kalendářů. Je po nich totiž stále velká sháňka. A nebyl by to Aleš Cibulka, kdyby pro čtenáře nepřipravil nějaký bonus. V prvním díle pro nás objevil tři dámy, se kterými vedl rozhovory. Ve druhém díle se věnoval pánům. Poprvé máme možnost si přečíst obsáhlý unikátní rozhovor Aleše Cibulky s Wilémem Prunerem, který vedli v jejich oblíbené hospůdce v roce 2010. Odhalil nám osud režiséra a scenáristy Františka Čápa po jeho odjezdu z Čech do Slovinska a vypátral současné umělecké pokračovatele sourozenců Blahníkových – oněch uličníků z filmu Nebe a dudy.

Zase se tedy v příjemném vyprávění autora ponoříme do vzpomínek. Aleš Cibulka všechny příběhy hvězd černobílé české kinematografie líčí tak sugestivně, že máte pocit, že se se všemi sešel, vyzpovídal je, že se s nimi dokonale znal. Ona je to tak trochu pravda. Poctivě pročítá všechny informace, miluje „hrabání se“ v dokumentech, archivech, vyhledává pamětníky, kteří mu o té které osobnosti mohou něco prozradit. Proto z textů cítíme upřímnost, pokoru a vstřícnost. Proto biografické knihy Aleše Cibulky nacházejí trvale oblibu u čtenářů. Potvrzuji, že mne svou novou knihou nezklamal, je odvedena stejně poctivě, jako všechny předchozí.

Aleš Cibulka (* 1977) napsal tyto knihy a kalendáře: Nataša Gollová – Život tropí hlouposti (2002, 2008 a 2001), Nataša Gollová – Černobílé vzpomínání (2003 a 2011), Zdenka Sulanová – Utajená hvězda (2005), Cibulkův kalendář pro pamětníky 2009 (2008), Cibulkův kalendář pro pamětníky 2010 (2009), Cibulkův kalendář pro filmové pamětníky 2011 (2010), Cibulkův kalendář pro televizní pamětníky 2011 (2010), Černobílé idoly i jiní (2011), Cibulkův kalendář pro filmové pamětníky 2012 (2011), Cibulkův kalendář pro televizní pamětníky 2012 (2011), Černobélé idoly i jiní 2 (2012). Jako spoluautor se podílel na knihách: Kdyby čert na koze jezdil (2005), O češtině (2007), 13. Komnata podruhé (2007), O češtině 2 (2008), 13. Komnata potřetí (2008), O češtině 3 (2010) a Cibulka na Toboganu (2010).

Kniha Černobílé idoly i jiní 2 vyšla v Edici České televize

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení