Recenze: Knihy pro dospělé

Rozmarnost českého filmu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
cisla

V roce 2011 měl v České televizi premiéru dokumentární cyklus Rozmarná léta českého filmu, který mapoval dvacetiletí z dějin tuzemské kinematografie po roce 1989. V edici ČT nyní vychází první ze dvou stejnojmenných knih, jež zachycují a doplňují televizní sérii.



knihaAutor Jaroslav Sedláček rozdělil dějiny novodobého českého filmu do dvou knižních dílů. Nám se nyní do ruky dostává publikace Rozmarná léta českého filmu zahrnující léta 1989 – 1998. V případě knižních verzí úspěšných seriálů, filmů i dokumentárních cyklů čtenáře vždy nejvíc zajímá, do jaké míry se bude kniha shodovat s předlohou a co k tématu přinese nového.

Bystrý divák totiž při prvním prolistování zjistí, že jednotlivé kapitoly jsou strukturovány obdobně jako jednotlivé díly cyklu. Tvoří je stručný úvod shrnující nejdůležitější události daného roku a pak následují podkapitoly, v nichž je prostor věnován výrazným filmům, tvůrcům a událostem ve filmovém průmyslu. Stejně jako v dokumentu se tvůrci věnují tématům divácky nejúspěšnějších snímků, propadákům i zajímavým uměleckým počinům.

Při bližším zkoumání knihy se naštěstí nevyplnila moje obava z toho, že půjde o pouhý přepis komentářů z dokumentu České televize. S radostí jsem zjistila, že i přes obsáhlost jednotlivých televizních dílů má kniha stále co nabídnout. Najdete v ní řadu podkapitol, které se do původního cyklu zřejmě už nevešly, ale pro vytvoření celkové představy o stavu české kinematografie jsou důležité. Nejčastěji jde o pozapomenuté osudy některých filmařů nebo o méně známé historky z natáčení. Pro filmové nadšence však půjde o velmi zajímavé a přínosné informace, které nenajdou nikde jinde.

Čtenářům bude na publikaci Rozmarná léta českého filmu jistě sympatická i forma vyprávění, která je v podstatě kompilací autorových poznámek a vzpomínek samotných aktérů. V dokumentu i v knize zazní názory režisérů, herců, producentů, kameramanů i scénáristů. Kniha tedy nereprezentuje pouze jednostranný pohled publicisty, teoretika a dramaturga Jaroslava Sedláčka.

Pozornost si zaslouží i velmi čtivá forma jednotlivých textů a jeho přístupnost laikům i zapáleným milovníkům kinematografie. Na základě těchto skutečností si troufám tvrdit, že se obě knihy stanou velmi oblíbenou a častou příručkou všem, kteří se o český film alespoň okrajově zajímají. V závěru letošního roku by měl, dle dostupných informací, vyjít i druhý díl knižní verze Rozmarných let českého filmu. Pokud vás tedy tato problematika zajímá a chcete mít na stejnojmenný dokumentární cyklus nějakou památku, jistě si nenecháte obě publikace ujít, stejně jako já.

Kniha Rozmarná léta českého filmu vyšla v Edici České televize

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení