Recenze: Knihy pro dospělé

David Deida: Cesta vášně

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

„Jinak je tohle místo peklo svýho druhu a budeš si tu připadat furt zrazovanej, ať už svojí ženskou, nebo svým malým ptákem,“ Robert se podíval na Lemuelův penis, „nebo čímkoliv jiným."

kniha
Zdánlivý paradox. Celá kniha je o sexu. O hodně sprostém sexu, o chtíči, o vášni. A na druhé straně o cestě k sobě samému. Nejen skrze sex, ale i skrze obyčejné lidské vnímání. Je to prostě Cesta vášně. Originální název knihy zní Wild Night a možná ve skutečnosti lépe vystihuje její obsah. Je o jednom velkém, divokém, několik let trvajícím mejdanu, skupinovém sexu a naprosté bezostyšnosti, skrze kterou hledáme sami sebe. Silnější a otrlejší verze předchozího autorova bestselleru Cesty pravého muže.

Kniha jen pro muže?

Ano, anotace nám sice slibuje pomoc duchovního mistra v případě, že se v životě dostaneme do bodu, kdy už tak nějak přešlapujeme na místě a nevíme, kudy dál, ovšem sám autor v úvodu varuje před podobným nadšením. Jeho kniha není duchovní návod, sám ji vidí jako naprostou fikci, mix svých zážitků a čistočistých fantazií. A jelikož jsou to typicky mužské fantazie, máme se nač těšit. Vulgárními slovy se to tu jenom hemží, ale mohu slíbit, že si po čase zvyknete a probudí to ve vás zvědavost.

A nakonec – ona sprostá slova přidávají tomu hledání božství zcela jinou příchuť. Žádný chrám, žádný kout čisté něžné přírody, ale duchovní nářez v zaflusané putyce na kraji města. V roli učitele tu je jakýsi Robert, válečný veterán z vietnamské války, muž, jehož duchovní učení je vpravdě rebelantské. A když jemu začne učit svého přítele, asketu, vegetariána, abstinenta a nekuřáka, rozvíjí se opravdu zajímavý příběh. Jeho dějová zápletka vám možná po čase vypadne z hlavy, není tak zásadní, zásadní jsou ale emoce a stavy a stupně vývoje, kterými prochází vlastně oba dva včetně jejich mužských i ženských přátel.

To z hlavy nedostanete

„Všechny ženy jsou Vona,“ řekl mi jednou Robert. „Zacházej s každou ženou jako s Bohyní, protože tak to je. Ženy jsou tu od toho, aby projevovaly svou otevřenost – mají od přírody takovej mechanismus na odevzdávání – a čekají na chlapa, kterýmu by mohly důvěřovat s naprosto odevzdaným srdcem. Takovýho muže potká jen málo žen, takže drtivá většina z nich strašně trpí a celej život po něm marně touží.“

(Deida, D.: Cesta vášně. Praha: Synergie, 2012.)

Toto je jedna z citací, která se velmi podobá jemně a něžně podanému učení Davida Deidy v knize Cesta pravého muže. Ta byla nádherná, citlivá a podaná tak, že i ženské oko slzelo vnitřní bolestí a dojetím i pochopením zároveň.

David Deida patrně pojal silnější kalibr, aby probudil do „pravých mužů“ i burany z hospod a pajzlů.

No… Kéž se mu to podaří.

Knihu Cesta vášně vydalo nakladatelství Synergie

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení