Recenze: Knihy pro dospělé

Filištínka Izraelitkou?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Snad každý už někdy slyšel o biblickém příběhu Dalily a Samsona. Stejný námět použila také Eleanor de Jong ve své historické prvotině s příznačným názvem Dalila. Kniha byla před časem vydána v nakladatelství BB/art a čtenáře alespoň na okamžik přenese do starověku.


knihaDalila je Izraelitka, dcera sluhy a vinaře pracujícího pro Filištína a jeho rodinu. Po smrti jejího otce si její matku za ženu bere právě tento filištínský zaměstnavatel a z dívky se rázem stává bohatá Filištínka. Nemá to však v životě jednoduché – nevlastní sestra ji nenávidí, nevlastní bratr jí nadbíhá a ona sama má důležitý politický úkol: má pomoci Filištínům porazit siláka Samsona. Domluva se zdá být prostá – stačí siláka svést a o zbytek se postarají najatí vojáci… Nebylo by to až tak neproveditelné, kdyby se do Samsona Dalila nezamilovala. Právě snaha ochránit ho se nakonec Samsonovi stane osudná a kniha končí tak, jak všichni znají z Bible. I když, ne tak docela…

Dalila se Samsonem jsou pochopitelně nejdůležitější postavy, ale přesto za zmínku stojí také Dalilin otčím Akíš, nevlastní bratr Ekrón nebo sluha izraelského původu Jehošua. Právě s posledními dvěma zmíněnými tvoří klasický milostný trojúhelník. Někteří z nich pro Dalilu chtějí jen to nejlepší, další si s ní chtějí jenom užít a neváhají toho dosáhnout jakýmkoli způsobem. Všechny postavy jsou zajímavě vykresleny a čtenář má občas pocit, že dokáže odhadnout jejich chování a hravě pochopí jejich důvody.

Přestože kniha není nijak závratně dlouhá (má necelých 280 stran), děj se odehrává na nespočtu míst. Mezi nejfrekventovanější kulisy patří Dalilin „rodný“ dům a přilehlé město, ale později se hrdinové přesunují na místa s pochybnou pověstí: do šenku navštěvovaného jen Izraelity, kde se scházejí Samsonovi přívrženci a do dalších podobných skrýší. Dokonce nechybí ani improvizované popraviště před chrámem a vězení.

Mohlo by se zdát, že když jde o příběh s biblickým námětem, autorka se vyvaruje erotických a drastických scén. Opak je pravdou, nejednou se čtenáři zdá, že se v tom dokonce svým způsobem vyžívá. Z toho důvodu je kniha pochopitelně pro dospělé, a navíc si dovolím upozornit, že do druhé poloviny se dočtou jen ti, kdo mají silný žaludek.

Ukázka z knihy:

„Nejseš první holka, co tady na Samsona čeká. Jsou večery, kdy se po ulici táhne celá řada děvčat, které by si chtěly cucnout jeho medu.“
„A ty nejspíš víš, jak je sladký.“
Žena naklonila hlavu a trpce se na ni pousmála. „Je to jeden z těch, co se nechtějí vázat, zlato.“
„Znám jeho reputaci dost dobře,“ odpověděla s úsměvem Dalila. „Naštěstí nepatřím k těm, díky kterým si ji vysloužil.“
„Poznámka ostrá jako tahle by ti mohla podříznout krk,“ řekla žena a otočila se k ní zády.
(DE JONG, Eleanor: Dalila. Praha: BB/art, 2013. s. 102.)

Knihu Dalila vydalo nakladatelství BB/art

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení