Recenze: Knihy pro dospělé

Předem ztracený boj proti molochu zla

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Kniha Santiago od Mika Resnicka se dá považovat za sci-fi western. Lidstvo pod záštitou zkorumpované Demokracie si podmanilo velkou část vesmíru, na jeho okrajích však není její moc natolik výrazná a vládnou zde pravidla podobná těm, jaká panovala na Divokém západě.


knihaResnick staví na efektu a výborném psaní, za nímž stojí mnohaletá praxe. Jde veskrze o zábavu, ale i zde se nachází přesah v oblasti vzdoru vůči mocné a nemilosrdné ústřední vládě, jejíž nenasytnost nezná mezí.

Resnick vytvořil mýtus. Doslova jeho předobraz. Pracuje s okouzlující podbízivostí, ale nikdy přitom nesklouzne za hranici kýče. Děj je založen především na akci a dialozích, které nepostrádají humor s mírně cynickým nádechem.

Můžeme si odmyslet kyborgy, mimozemšťany, létající lodě, mutanty a místo nich si dosadíme kovboje, indiány, saloony a neodmyslitelné lovce skalpů, kteří zde hrají výraznou roli.

Loví pro odměnu zločince a jedním takovým je i Santiago. Ne, vlastně ne, on je výjimečný. Nepolapitelný a největší z nich. Téměř nikdo neví, jak vypadá. Neexistuje žádný záznam jeho tváře. Je víc duchem než skutečným člověkem.

Resnick je v Santiagovi utopista se socialistickými sklony. Nescházejí zde velká gesta v podobě i třeba obětování vlastního života.

Resnick vytvořil postavy, které jsou fascinující, a to každá svým osobitým způsobem. Opředl je doslova homérskými legendami a mnohdy je vybavil až nadpřirozenými schopnostmi.

Resnick je též výtečný vypravěč s mimořádným fabulačním rozsahem a velkou mírou fantazie. V jistých ohledech jsou světy, které vytvořil, až pitoreskně surrealistické.

Jediná výraznější výtka se týká závěru. Sám za sebe soudím, že svůj román měl nechat otevřený. Ale to bude nejspíš otázka vkusu každého čtenáře.

Mike Resnick (*1942) je dodnes literárně plodný. Za zmínku možná stojí, že než se vrhl na podnikání, které mu nakonec umožnilo plně se věnovat jeho milovanému sci-fi, tak napsal asi 200 románů a tři sta povídek ryze brakového charakteru, u čehož ještě publikoval články a byl redaktorem několika bulvárních plátků a dvou mužských magazínů.

Santiago z něj učinil, k jeho upřímnému překvapení, bestselleristu a myslím oprávněně. Sice v něm nenalezneme bůhví jakou hloubku, ale podobně jako je tomu u Karla Maye se tu střetáváme s čestností a spravedlností, byť jsou v tomto případě mnohdy uplatňovány prostřednictvím brutálního násilí či podlé lsti.

Překupník se otočil k Virtue. „Nikdy si neoblékejte kněžské roucho,“ vyzval ji s předstíranou vážností. „Připraví vás to o veškerý soucit s bližními.“
„Nezdá se mi, že by vás ztráta čtyř lidí nějak zvlášť vzrušovala,“ poznamenala Virtue.
„Byli to přece jen lidi, vždycky si můžu opatřit jiné,“ odpověděl nonšalantně. „Doopravdy mě ale ranilo, že jsem přišel o ty krásné kousky. Byla tam jedna ručně pletená kinrosanská ošatka, která…“ Povzdechl si, zavrtěl hlavou a pak vzhlédl. „Co se dá dělat, tady náš přítel asi musí čas od času prokázat tomu svému Bohu nějakou aktivitu.“
(RESNICK, Mike. Santiago. Přel. Ing. P. Medek. Argo: Praha, 2013. s. 130.)

Knihu Santiago vydalo nakladatelství Argo

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení