Recenze: Knihy pro dospělé

Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Mladičká Debora žije v krásné říši Yru, kde je bohyní i otrokyní zároveň. Ale občas se ocitá i v našem světě. V blázinci. A tady je to horší, tady je naděje. Joanne Greenbergová v knize Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem velmi citlivě, otevřeně i svůdně popsala krásu i hrůzu života s duševní nemocí. Inspirací jí byl její vlastní životní příběh.


knihaTři roky strávila Debora v léčebném zařízení pro duševně choré. Tři roky se ji snažila doktorka Friedová přesvědčit o návratu ze světa šílenství do světa skutečnosti. Tři roky ji léčili pouze slovem, studenými zábaly a nikoliv farmaky. Tři roky zápasila. Vyhrála nakonec?

Kniha je velmi citlivým autobiografickým příběhem duševně nemocné mladinké dívky, která prožila mnohé. Posměšky, zloba, mučednictví, nádor, její původ, hanba i nenávist – to vše způsobilo, že se odcizila světu a vytvořila si svou vlastní říši. Vymyslela si i svůj jazyk, který popisoval pocity, pro které ve skutečném světě nebylo pojmenování. Příběh zachycuje léčbu, přemítá o kořenech a historii onemocnění a popisuje i průběh Debořina uzdravování.

Příběh se čte velmi lehce, třebaže popisuje závažné věci. Nedokázala jsem přeskočit ani jediný odstavec, i když jsem se o to občas pokusila. Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem dá více než čtení nejrůznějších publikací o duševních onemocněních. Když jsem se prokousávala jednotlivými řádky, mizel u mě strach, mizely předsudky. I lidé, které často naše společnost označuje za blázny, mají svou duši, svou lidskost, vnímavost a upřímnost ve svém čirém bláznovství. A možná je v postavách v knize víc lidského než v lidech, kteří nás obklopují. Možná.

Duševně nemocní vzdorují vyléčení, protože jim skutečný svět často nedal to, co potřebovali – lásku, přijetí a porozumění. A právě tímto přístupem se je doktorka Friedová, jejímž obrazem je skutečná psychoanalytička Frieda Fromm-Reichmannová, snažila vyléčit. Hluboké přesvědčení doktorky, že Debora má šanci, síly a schopnosti se vyléčit, stejně jako křehké pouto přátelství a spolupráce mezi pacientkou a její lékařkou nakonec Deboru uzdravilo. A ona tak mohla podat svědectví o svém životě s duševní nemocí.

Příběh zachycuje nejen Debořin pobyt v ústavu pro choromyslné, ale také pocity a život její rodiny – matky Esther, otce Jacoba, sestry Susy i jejího dědečka. Příběh tak rozplétá důmyslnou mozaiku duševní nemoci a vyjevuje, jak je její zdánlivá nelogika v podstatě naprosto logická. A kniha mě také zanechává s podivným uvědoměním, jak humánní vlastně byly studené zábaly s připoutáním na lůžku.

GREENBERGOVÁ, Joanne. Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem. Vyd. 2. Praha: Triton, 2012, 278 s. ISBN 978-80-7387-620-3

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení