Recenze: Knihy pro dospělé

Kniha, která zůstala na půli cesty

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
il

Lizucha je neskutečně rozporuplná kniha, na kterou se recenze píše velmi obtížně. Disponuje totiž silným příběhem a několika nádhernými myšlenkami, jenže... jenže si při čtení říkáte, jak by mohla být úžasná, kdyby se bývala pojala jinak. A to je asi špatně.


knihaNejpůsobivější na nové knize Lenky Juráčkové je hlavní linka, týkající se životů Lídy a Valji. Dvou Ukrajinek, které se během totálního nasazení ocitly v německém lágru, kde potkaly své životní partnery. Když se pak válka chýlila ke konci, obě se rozhodly utéct a založit novou rodinu v Československu.

S Lídou se poprvé setkáváme už s jako starou opuštěnou osobou trpící Alzheimerovou chorobou, která přežívá ze dne na den. Ve snech se jí však promítají staré vzpomínky, díky kterým se čtenář retrospektivně seznamuje s jednotlivými momenty z jejího života. Její příběh je krásný, protože je lidský. Nezahrnuje velké hrdinské činy ani překvapivá dramata, Lída prostě přežívá v lágru, seznamuje se s manželem, trpí špatným zhojením po porodu a prokazuje bezmeznou mateřskou lásku.

A tohle všechno pak umně zabíjí značně otravná (a nezajímavá) vyprávěcí linie o dvou budoucích gymnazistkách Evě a Kátě, se kterými cloumá první láska. Neschopnost promluvit se svým idolem pár smysluplných vět by se snad víc hodila do beletrie pro dívky, ne do knihy, která má patrně zaujmout i dospělejší publikum. Pokud tedy Lizucha do kategorie děti a mládež skutečně nemá spadat.

Dalším problémem je samotný styl vyprávění. Jistou poetičnost, kterou si Lenka Juráčková přinesla ze svých předchozích básnických sbírek, nelze popřít.  A rozhodně je třeba ocenit, že autorka je přímočará a nemá potřebu útočit na čtenářovy city a sentimentálně jej vydírat. Jenže knížce chybí jakákoli gradace, jakýkoli výrazný moment. Vše je stále stejné až nezáživné. Dokonce i když se ve vyprávění objeví tajemství související s poválečným odsunem Němců, vypravěč jej jednoduše nechá ležet ladem.

Anotace slibuje čtenáři křehkost a ano, takový Lídin příběh je. Křehký a nádherný. Ale takový námět si zaslouží víc, než se mu dostalo. Víc prostoru, víc detailů, větší propracovanost. A ujasněnou cílovou skupinu čtenářů.

Pro autorku Lenku Juráčkovou je Lizucha vůbec první próza, před ní publikovala básně v literárních časopisech a vydala sbírky Sukně s hnědavými suky a Čemeřice. Za sbírku Čemeřice byla nominována na Drážďanskou cenu lyriky. Ale její prozaický debut zůstal někde na půli cesty mezi dobrou myšlenkou a zpracováním.

Anotace
Devadesátiletá Lída trpící Alzheimerovou chorobou tráví stále stejné dny v domově důchodců, sama sobě anonymním člověkem. Zapomněla na všechno a na všechny, uzavřela se. Ve snech se jí však vracejí vzpomínky na dětství u Azovského moře, na totální nasazení v Německu, na muže, který ji z Reichu odvedl do Československa.
Když už to vypadá, že koloběh Lídina současného života nemůže rozsvítit nic hezkého, a hlavně nikdo blízký, objeví se u ní patnáctiletá Eva s kamarádkou Káťou a tajemným herbářem nalezeným v opuštěném domě. Dívkám se podaří nejen přiblížit se k osamělé, zahořklé dámě, ale také objevit její dávnou přítelkyni Valju, s níž se v době nuceného nasazení vzájemně podporovaly, a obě kdysi nasměrovala láska do stejného moravského města.
Lída s Valjou však nejsou jediné, kdo v křehkém příběhu nalézají, co jim chybělo.

JURÁČKOVÁ, Lenka. Lizucha. Brno: Jota, 2015. ISBN 978-80-7462-745-3.

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení