Recenze: Vlastislav Toman – Příchod bohů
- Vytvořeno 5. 8. 2016 1:00
- Autor: Štěpán Ledvinka
- Zobrazeno: 1808
Po románech známého komiksového autora a redaktora kultovního ABC mladých techniků a přírodovědců Václava Šorela přichází Nakladatelství XYZ s knižním počinem dalšího redaktora a také zakladatele a dlouhodobého šéfredaktora ábíčka a tvůrce komiksů Vlastislava Tomana. Povídkový soubor se jmenuje Příchod bohů. V knize nalezneme povídky z let 1957 až 1966 a 2008 až 2016. Se starými známými, jako jsou náčelník Ru, Kruan a Malý bůh, ale i novými hrdiny nás autor provede různými kouty vesmíru.
Recenzování knihy povídek je velmi nevděčná a obtížná práce, neboť je třeba hodnotit knihu jako celek, ale přitom každá povídka může mít velmi rozdílnou úroveň.
Snad každý malý kluk snil o tom, že se stane kosmonautem a bude objevovat vzdálené kouty vesmíru. Pro jitření fantazie se pak obracel k vědecko-fantastickému žánru. I mě toto období potkalo (a někdy se přistihuji, že mě ani po 30 letech neopustilo). Mezi mé oblíbené autory pak patřili i Václav Šorel a Vlastislav Toman, proto jsem přivítal, že se nakladatelství XYZ rozhodlo vydat příběhy, které mne provázely dětstvím. Část povídek bylo základem budoucích – dnes bychom řekli kultovních – komiksů a další vycházely časopisecky.
Kniha povídek Vlastislava Tomana Příchod bohů se skládá ze dvou částí. V první části je devět povídek, které vznikly v šedesátých letech, ve druhé části, obsahující čtyři povídky, se čtenář (čtenářky nevyjímaje) setká s tvorbou z počátku nového milénia, konkrétně z let 2008–2016. Pro generace čtenářů ABC mladých techniků a přírodovědců nebude část povídek úplně neznámá, neboť podle dvou z nich, Příchodu malého boha a Příchodu bohů, napsal v sedmdesátých letech scénář k dnes již legendárním komiksům, které ilustroval František Kobík.
Mezi povídkami z počátků autorovy tvorby do šedesátých let a těmi, které vznikly po roce 2008, je zřetelný rozdíl. Prvních devět povídek je plných optimizmu a nadšení z toho, jak se lidstvo spojí, překoná své rozdíly a soustředí se plně na objevování a dobývání vesmíru. Povídky mají nápad a děj, ale pro mne postrádají reálné pozadí pramenící z rozdílnosti kultur, sociálních, politických a náboženských poměrů, které mezi lidmi byly, jsou a budou neustále přítomny. Všechny tyto parametry autor nebere v potaz a tím ochuzuje děje i zápletky svých příběhů.
Druhá část povídek z let 2008 – 2016 má úplně jinou atmosféru než soubor předchozí. Autor se například v posledních dvou povídkách vyznává ze svého ateizmu (nic proti tomu), snaží se sdělit i něco víc ze svých osobních postojů a názorů, snad pod vlivem současného muslimského terorizmu. Odsuzuje zde všechna náboženství, která lidstvo provázejí od jeho počátků, a Boha jako nadpřirozenou bytost nahrazuje nadpřirozeným hlasem Vesmíru (což mi přišlo velmi zvláštní) či mimozemskou civilizací.
Po pravdě, právě tyto dvě poslední povídky z let 2008 – 2016 jsou podle mne z celé knihy nejslabší. Autor krkolomně vysvětluje, že Bůh neexistuje, ale existuje tajemný, neviditelný a neznámý hlas Vesmíru, ale neříká, proč bychom právě tento hlas nemohli za Boha označit. Je zde stejně nadpřirozený jako Bůh v představách mnoha lidí. Dále z nebe spadlé podezření o pronásledování ze strany Vatikánu. Cožpak „důkaz“, že Bůh neexistuje, by se dotknul jen katolíků? A co další monoteistická náboženství či odnože křesťanské víry, jejich představitelům by to bylo jedno, ti by neměli stejný důvod k pronásledování takového člověka?
V neposlední řadě se neubráním srovnání autora s jeho kolegou z ábíčka Václavem Šorelem. Šorelovy texty jsou plné technických detailů a jejich podrobných popisů, to u Vlastislava Tomana není a myslím, že to textu přidává na svižnosti. Technika není tím nejdůležitějším v jeho příbězích, ale je to lidská touha dostat se dál a dál ke hvězdám, až na samotné hranice vesmíru.
Příchod bohů není náročnou literaturou, ale velmi příjemným, zajímavým a poutavým čtením ideálním na prázdniny.
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...