Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Alen Meškovič – Ukulele jam

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Zlatá devadesátá léta. Na scéně Roxette nebo Haddaway, kdo by si nepamatoval. Ale také si vzpomínáte, že v tu dobu probíhal válečný konflikt na území Bosny? V tuto dobu se odehrává příběh Mikiho, patnáctiletého bosenského muslima, který dorazí s rodiči do uprchlického zařízení v bývalém turistickém komplexu. Ostatně některé komplexy kolem ještě fungují, a tak se mísí život turistů a uprchlíků.


Ukulele jamZa sebou má Miki válečné zážitky, zranění a nezvěstného bratra. Přišel s rodiči o domov a snad jen jeho mládí a nezdolná síla a chuť žít jinak dává knize směr, který se stává tím hlavním – směr dospívání. Najednou je celá ta válka nějak upozaděná, i když neustále ovlivňuje běžný život i školní docházku. Kde se projeví, jde s ní v ruku v ruce pocit nesmyslnosti, nespravedlnosti a všeho toho, co nakonec vyústí v konečné rozhodnutí, které Miki udělá.

Že by i to byl vrchol dospělosti? Prošli jsme s Mikim jeho patnáctým, šestnáctým i sedmnáctým rokem a autor si skvěle naběhl na druhý díl, na pokračování, na které se popravdě velmi těším. Napíše ho?

Mládí nabité hormony a hudbou!
Snad za to mohou sugestivní dialogy nebo jen čistě mužský- pardon, chlapecký- pohled na svět, ale všechno to ve vás zanechá dojem živočišné bujnosti, kterou oplývají jen ti, kteří teprve objevují své dospělé síly a možnosti. První opití, první sex… citlivé a neobyčejně hluboké proniknutí do duše dospívajícího chlapce, který snad i díky prožitému roste ze své naivity do… a to je právě to, co zůstává v příběhu otevřené. Co naznačuje snad to, co Alen Meškovič napíše až poté. Kolem vás bude znít hudba, budete toužit po jamovém klubu Ukulele, v rádiu uslyšíte to, co si pamatujete – ale co není zrovna Mikiho styl. Jo, mladí mají prostě jasno!

Všední dny, které nejsou vůbec všední
Zvláštní roli tu hraje Švédsko, země, která se tu plíží s nádechem čehosi nového, jiného, diametrálně odlišného. Ano, je to země, kam lidé, kteří už vzdali svou domovinu a mír, odcházejí. A odkud přicházejí krásné pohledy, pozdravy a vzkazy. I přes živelnou chuť žít ucítíte společně s Mikim obrovskou touhu tu už nebýt. Opravdu dospět a začít svůj život někde úplně jinde.

S postupujícími roky a snad i dospívajícím vědomím hlavního hrdiny máme možnost sledovat, jak se vyvíjí ke zcela jinému náhledu na svět a budoucnost, než mají jeho rodiče. Jak ve všedních dnech a pubertálních náladách, zážitcích a zveličovaných problémech mladistvým prosakuje hluboké uvědomění a jak z nezodpovědného floutka roste mladý muž, který se už o sebe pravděpodobně dobře postará. Kde ubrat, kde přidat, kde se přizpůsobit a kde se naopak nenechat zlomit? To je téma celé knihy Ukulele jam.

Ochutnejte:

Večer jsme se scházeli u Damira a Samira v pokoji v přízemí D2. Jejich rodiče často odcházeli na návštěvu k někomu jinému v táboře nebo seděli přikovaní k obrazovce v televizní místnosti. Sedávali jsme tam všichni spolu, bez ohledu na národnost nebo školu. Společně jsme poslouchali kazety s výběrem, hráli karty, pili, pokud bylo co. Damir se Samirem byli Amarovými i mými absolutními hrdiny. Znali všechnu možnou hudbu – obzvlášť tu zahraniční – a bez ustání mluvili o svém velkém idolu Jimovi Morrisonovi, který napsal The End a zemřel ve vaně. Damirovi i Samirovi sahaly vlasy až po bradavky. Obecně hodně mluvili o vlasech. Bylo to poučné. Například jsem nikdy neslyšel o tom, že se mohou konečky třepit, a proto by se měly pravidelně zastřihovat. Nebo že jsou pro vlasy zdravé žloutky. Stačí je vmasírovat do pokožky na hlavě a nechat je před umytím působit. (str. 94)

Ukulele jam
Autor Alen Meškovič
Překlad Markéta Kliková
Nakladatelství Argo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 368
ISBN/EAN 978-80-257-1841-4
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení