Recenze: Knihy pro dospělé

Lewis Carroll: Zamotaný příběh

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
divka 100x100
Jste-li milovníky slovních hříček či matematických hádanek a zároveň máte smysl pro humor, tou pravou knihou pro vás je Zamotaný příběh od anglického spisovatele, matematika, logika, učence a fotografa Lewise Carrolla (1832–1898), jenž se mimo jiné proslavil knihou Alenka v říši divů.

 

I když Carroll označil Zamotaný příběh jako „pouhý kulhavý pokus“, většina čtenářů knihy se s ním v tomto bodě neshoduje. Například Start Dodgson Collingwood již v roce 1888 napsal:

„Zamotaný příběh je pro mnoho lidí nejmilejší Carrollovou knížkou. Každopádně je to jeho nejúspěšnější pokus o kombinaci humoru a matematiky. Tato kniha v sobě ukrývá veškerý šarm a důvtip všech jeho mnohem známějších prací.“

zamotany pribeh obalZamotaný příběh má sice jenom 148 stran, ale nemyslete si, že jej přelouskáte (nejste-li geniální matematici) během jediného večera. Útlá knížečka vypovídá nejen o dobrodružstvích Bambuse, Hugha a Lamberta nebo Kláry a Pomatené Matyldy. Skrývá v sobě nespočet zapeklitých hádanek z algebry, aritmetiky anebo geometrie, mnohdy se objeví také přetěžká hádanka z fyziky nebo zeměpisu.

Tento román rozhodně není žádnou oddychovou četbou, spíše si během jeho čtení můžete procvičit mozkové závity, podobně jako při luštění křížovek, osmisměrek nebo sudoku. Ještě si při tom přečtete zajímavý příběh a od srdce se zasmějete. Během četby Carrollovy úsměvné knihy rozhodně nezapomeňte mít po ruce papír a tužku, ať vám jde řešení matematických hříček od ruky a ať se v knize úplně neztratíte.

V Zamotaném příběhu Carroll označuje jednotlivé humoristicky laděné příběhy, jež v sobě obsahují určitou matematickou, fyzikální či zeměpisnou hádanku, slovem „zádrhel“. V knize tak můžete narazit celkem na deset vtipných i zapeklitých „zádrhelů“, nad kterými mnohdy zůstává rozum matematicky netrénovaného člověka stát.

Lewis Carroll, jenž byl mimo jiné mimořádně matematicky nadán, původně bavil složitými hádankami čtenáře anglického časopisu The Monthly Packet, a to od dubna 1880 do března 1885. Důkazem, že čtenáři tohoto periodika nebyli ke Carrollovým hádankám lhostejní, naopak se horlivě pustili do řešení zákeřných úloh, může být druhá část této knihy, kde jsou zveřejněny jejich mnohdy úsměvná řešení.

V druhé části knihy také narazíte na podrobný rozbor autorských odpovědí (správných i nesprávných) a jmenný seznam všech úspěšných i méně úspěšných řešitelů – čtenářů The Monthly Packet. Respondenti Carrollovi zasílali odpovědi nejen pod svým pravým jménem, ale volili také přezdívky (např. Cukříček, Stará kvočna, Starej kocour nebo Trpajzlýk), které Carrollovi v druhé části Zamotaného příběhu posloužily jako odrazový můstek k dalším šarádám a hříčkám.

Máte-li chuť, pusťte se s námi do řešení některého z Carrollových „zádrhelů“. Tak například:

„Mějme neprůhledný sáček, ve kterém je jedna kulička, a to buď bílá, nebo černá (nevíme jaká). Přihodíme jednu bílou kuličku. Zatřepeme sáčkem a poslepu jednu kuličku vytáhneme. Je bílá. Jaká je pravděpodobnost, že ta druhá je také bílá? Zdá se vám, že jedna polovina?“
Pak jste se zařadili do dlouhého seznamu těch, které Lewis Carroll nachytal. Pravděpodobnost je totiž rovna dvěma třetinám.

Knihu Zamotaný příběh vydalo nakladatelství Dokořán.

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení