Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Chuck Palahniuk – Návnada

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Chuck Palahniuk má svůj osobitý styl psaní, nezaměnitelný s jinými autory. A tento styl plný vulgarit, obsesivního opakování jednoho slova, sousloví či vět je v jeho povídkách ještě výraznější než v románech. Nová kniha Návnada má ale jednu velkou novinku. Palahniuk na této knize spolupracoval s osmi předními ilustrátory a vytvořil dílo pro něj netypicky zaměřené na grafickou podobu. Ilustrátoři nakreslili černobílé obrázky k jeho povídkám, na čtenářích pak je, jak a zda vůbec je vybarví. Trend antistresových omalovánek se nevyhnul ani dekadentovi Palahniukovi!

navnadaPalahniuk v povídkách opět variuje svá oblíbená témata – dovedení činů ad absurdum, které bylo příznačné pro román Strašidla, se zde objevuje v povídce Schválně co to udělá. Zvrácené pojetí erotiky se prolíná celou jeho tvorbou a vyvrcholilo v knize Snuff. Nejinak je tomu i v Návnadě, nekonvenční sexuální praktiky se objevují ve více než jedné povídce. Ale ať už Palahniuk variuje, opakuje či vykrádá sám sebe, stále dokáže ze stejných ingrediencí připravit nový, neotřelý a hlavně bizarní příběh.

Největším lákadlem této knihy je ale spojení povídek a ilustrací, které si má čtenář vybarvit sám. I to je poměrně šokující nápad. Čtenáři jsou obvykle proti čmárání do vlastních beletristických knih. V tomto případě nás sám autor vybízí k znesvěcení knihy. Palahniuk vidí čtenářovo zapojení do výroby knihy jako něco, co mu pak zabrání se knížky zbavit. Takže žádný pokus dostat své čtenáře z jejich komfortní čtecí zóny, ale obyčejný ekonomický kalkul! Ale tak už to s Chuckem chodí, dokáže překvapit na nečekaných místech.

Povídky v knize Návnada jsou opravdu jen návnadou na tvorbu tohoto amerického autora. Velká slovní zásoba a hra s jazykem si žádá zkušeného překladatele a na malém prostoru povídek vynikne každý vycizelovaný slovní obrat. Palahniuk srší nápady a povídky jsou ukončené i vypointované, ale je z nich cítit neukotvenost. Krátké povídky jsou jakoby vytržené z rozsáhlejšího celku a i když samostatně fungují, více by jim slušelo románové rámování. Jen málo autorů si může dovolit takto plýtvat nápady na román. Naštěstí Palahniuk mezi ně patří.

Ilustrace povídek nejsou zrovna líbivé, ostré hrany, groteskní přehánění a velké množství detailů se ale hodí ke stylu Palahniukova psaní. Barva by mohla ilustracím i povídkám dodat nový, jiný tón, ale to už je na každém čtenáři. Každopádně jde o originální počin a Palahniukovi se opět povedlo dokázat, že své čtenáře nudit nebude.

Název: Návnada
Autor: Chuck Palahniuk
Překlad: Richard Pokorný
Nakladatelství: CREW
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 147
ISBN: 978-80-7449-502-1

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení