Vulgární, šokující... a přesto zábavná a oblíbená
- Recenze
- Vytvořeno 8. 10. 2009 2:09
- Autor: Marta Šimečková
Kniha začíná nevinně vyprávěním o tom, jak malá holčička nalhává svým kamarádům, že bude hrát v pokračování filmu Vojín Benjamínová nebo vystupovat po boku Madonny. Brzy je však dětský svět opuštěn. V rychlém tempu se pak střídají vzpomínky na dobu, kdy se – dříve tak roztomilá – Chelsea dostává do vězení, spí s trpaslíky a obklopuje se podivnými lidmi z branže.
Chelsea vypráví nejen o svých zážitcích s rodinou, ale i o svém dospívání, vztazích a budování kariéry spisovatelky a moderátorky. A protože jejím cílem bylo vše podat s co největší dávkou humoru, libuje si v líčení trapných situací, ze kterých ji často nezachrání nikdo jiný, než-li její největší kamarádka – vodka. Ano, přesně tak. Autorka se netají svou láskou k alkoholu, ani svými zkušenostmi s drogami či sexuálními úlety. Rádoby veselé situace jsou však někdy hnány do extrému, neschází ani peprná slovíčka a líčení takových příhod, při jejichž čtení se budou někteří z vás červenat.
Otázkou zůstává, zda jsou ony autobiografické prvky skutečné, nebo vymyšlené. Přestože jsou v knize uvedena některá fakta, která se shodují se životem autorky i s životem její stejnojmenné hrdinky, nemůžeme s jistotou nikdy říci, co je a co není fikce. Handlerová zřejmě ví, že právě po oné nálepce „osobních příběhů“ či „vzpomínek“ prahne mnoho čtenářů, zvláště pokud se jedná o knihu nějaké mediálně známé osobnosti. Nahlédnout do života těchto lidí je pro tyto čtenáře velkým zážitkem, podobně jako pro některé čtení bulvárních časopisů.
Autorčin humor některé z vás rozesměje, jiné možná pohorší. Knihu Kamarádka vodka doporučuji všem, kteří hledají četbu na zahnání nudy a rádi by nahlédli do osobních vzpomínek jedné americké komičky a herečky. Nečekejte však přílišný umělecký zážitek – autorka stále zůstává spíše komičkou, nežli spisovatelkou.
Ukázka z knihy:
„Nejsi šťastná, že Albert zrušil svatbu? Jinak bys nikdy neměla příležitost večeřet v Dine la... Už jsem zapomněla, jak se to tady jmenuje.“
„Noir. Dans le Noir. Je to idiot. Doufám, že od tý servírky něco chytne.“
„To nejspíš chytne. A až bude na tom svým mexickým zadku něco mít, doufám, že přijde o práci a natáhne si kolenní šlachy.“
„Je to Kubánec, Chelseo.“
„To je jedno.“
„Ty si myslíš, že ho nechá?“ zeptala se mě.
„Jo, to si myslím. Je to smolař a navíc má ženský tvary. Má zadek jako ženská.“
„Myslíš?“
„Jo, má ženský tělo a s přibývajícím časem bude stále víc vypadat jako děvka.“
„Má docela velký prsa,“ zamyslela se.
„Sarah, má je větší než já. Musí mít nejmíň čtyrky.“
„To máš pravdu. A kromě toho v posteli nebyl nic moc.“
(S. 100-101)
Knihu Kamarádka vodka vydalo nakladatelství Columbus.
Čtěte také:
Ukázka z knihy: Kamarádka vodka
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...