Alice Kuipersová a její Život na lednici
- Recenze
- Vytvořeno 5. 11. 2009 1:05
- Autor: Hana Veselá
Hlavními hrdinkami jsou matka s dcerou, které žijí spolu samy po rozvodu. Dcera Klára je typická patnáctiletá dívka se svými starostmi dospívající dívky. Chodí do školy, ven s kamarády a zažívá první lásky. Její matka patří k tomu typy uspěchaného rodiče, který nikdy není doma, ale od rána do večera pracuje v nemocnici. Často se tak spolu ani nepotkají a jejich společný rodinný život se z většiny odehrává právě na lednici, kde si jedna pro druhou nechávají lístečky. Celá kniha je tvořena právě těmito krátkými vzkazy a to od těch nejobyčejnějších se seznamem věcí na nákup až po ty nejvážnější v momentech, kdy jedna druhé nedokáže něco říct z očí do očí.
Situace se zkomplikuje ve chvíli, kdy se na obzoru objeví rakovina prsu. Malé lístečky čtenáři začnou postupně odhalovat lidské drama se zákeřnou nemocí a její dopad na lidské vztahy. Matka s dcerou se postupně jedna druhé odcizují, protože se matka snaží ještě stále chránit Klárčino dětství a její bezstarostnost. Zakrývání skutečnosti ničemu nepomůže, protože Klárka cítí, že něco není zcela v pořádku, a v nevědomosti si dělá ještě větší starosti. Po hádkách a spoustě nedorozumění k sobě najdou zpátky cestu. I přes tragický konec knihy a matčinu smrt nám Klára ukazuje způsob, jak se s takovou situací vyrovnat.
Autorka se snaží ve své knize upozornit na uspěchanost dnešní doby a na čas, který ztrácíme děláním „nepodstatných“ věci. Potkáváme se ještě doma s někým, nebo žijeme s „cizincem“? Kde se pak odehrává náš skutečný život? Na lednici? Zároveň se to také trochu přibližuje častému klišé dnešních kritiků společnosti a schematizuje skutečnost. Přesto každého čtenáře upoutá, jak mnoho můžeme říci několika málo slovy a vystavět takto příběh, který se nakonec z větší části odehrává ve čtenářově fantazii.
Ukázka z knihy:
Je tu něco, co nevím, mami? Připadalas mi večer hrozně roztržitá. Mrzí mě, že jsme se pohádaly.
Mami,
prosím, mluv se mnou.
Klára
Nemůžu, Klárko. Promiň, ale nemůžu.
Buď trpělivá.
Máma
Knihu Život na lednici vydalo nakladatelství Metafora.
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...