Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Leoš Kyša – Sudetenland

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Leoš Kyša protentokrát opustil své alter ego František Kotleta, který je mezi čtenáři znám jako populární spisovatel pokleslé literatury. V knize Sudetenland se věnuje v poslední době tolik populárnímu žánru rodinné historie, v níž je děj odehrávající se v moderní době formován událostmi z druhé světové války. Zároveň se rozhodl představit svůj rodný kraj v alternativní realitě, kdy nedošlo k poválečnému odsunu Němců.



Na jaře 1990 přijíždí do Bruntálu mladý novinář Daniel Lichke z ostravské redakce celostátního deníku, aby se věnoval banálnímu tématu lokální politiky. Je nadšeně přijat hlavou místního Občanského fóra, o poznání méně nadšeně už místními komunisty. Mezitím se zdejší Němci, kteří byli po celou dobu komunistické vlády raději zticha, také rozhodli přihlásit o slovo, v čemž jim pomáhají krajané z Německa. Aby toho všeho nebylo málo, objeví se ve městě a okolí parta skinheadů, kteří si vyřizují účty s místní romskou komunitou. Kromě nadšených politiků na všech stranách je v regionu dost lidí, které staré křivdy z války a komunismu nezajímají a chtějí v porevolučním období plném neustálých změn žít své životy tak, jak byli zvyklí.

Vzápětí se objeví mrtvola bývalého příslušníka gestapa a bez valného zájmu Sboru národní bezpečnosti o odhalení skutečného vraha je zatčen místní Rom. Tak se mladý novinář, který mezitím odhaluje taje zdejšího kraje a jeho pohnuté historie, ujme amatérského pátrání.

Autor ukazuje skvělý pozorovací talent, když vykresluje obraz odstrčeného regionu ve víru revoluční doby, kde bezbřehé nadšení naráží na poklid maloměsta, v němž se zastavil čas a v němž se nekonečná normalizace v podobě starých rozbitých trabantů, omšelých omítek, zakouřených hospod s protivným hospodským servírujícím stydnoucího turka a všeobjímajícího pití větrajícího piva brání příchodu nové doby. Co však může přinést společenská změna v kraji, který je po staletí obýván hrdými Němci? Dokážou zdejší obyvatelé překonat dlouholetou nenávist, nebo se zase ponoří do další spirály násilí? A je vůbec možné překonat partikulární zájmy až do absurdna dovedeného množství různých stran?

Detektivní linka příběhu jakoby tvořila jen pozadí postřehům o přerodu doby a úvahám o věčné nenávisti mezi lidmi způsobené co nejnesmyslnějšími pohnutkami. Autor se s břitkým humorem sobě vlastním ponořuje do jednotlivých postav, kterých je však po hříchu poměrně dost a někdy není snadné se v jejich vztazích správně orientovat. Ty nechává spolupracovat v nejrůznějších nepravděpodobných kombinacích. A protože v každé správné detektivce musí být tajná šifra vedoucí k pokladu, je přeci jen dost pravděpodobné, že se i nejzarytější nepřátelé pokusí alespoň o účelové spojenectví.

Samo odhalení vraha a konec cesty k pokladu vlastně není podstatou celé knihy, která se spíš snaží poukázat na podstatu lidské duše, nicméně udržení napětí po celý příběh a skvěle zvládnuté grand finále v klasicky hororovém aranžmá nenechává nikoho na pochybách, že tuto knihu stojí za to číst.

Název: Sudetenland
Autor: Leoš Kyša
Nakladatel: Dobrovský
Edice: Vendeta
Rok vydání: 2023
Počet stran: 286
ISBN: 978-80-277-2437-6

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení