Recenze: Knihy pro dospělé

Ticho jako balzám pro duši

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kvet
V nakladatelství Portál, v řadě Knížky životních moudrostí, dali prostor něčemu, co se v našem ultratechnickém světě těžko nachází – tichu a životní moudrosti předků. Hlasy ticha: 365 myšlenek o tichu je kolekce citátů o tichu a mlčení, kterou poskládal Wilhelm Mühse.

 

Myšlenky v této knize shromážděné mají zvláštní cíl. Umlčet okolní svět a ponořit čtenáře do sebe, poskytnout mu potřebný klid a umožnit, aby naslouchal svému vnitřnímu hlasu. Gibrán, Talmud, Bible a Aristoteles pohromadě? V této knize to dává smysl.

„Bůh je přítelem ticha. Sledujte, jak příroda, stromy, tráva, květiny, rostou v tichu. Sledujte hvězdy, slunce, měsíc, jak se pohybují v tichosti. Potřebujeme ticho, abychom se mohli dotknout duší.“ (str. 65, 225)
matka Tereza z Kalkaty

„Dodržování ticha je pravým znakem hlasu pravdy.“ (str. 61, 208)
Mahátma Gándhí

obal knihyKe knize mne přivedla zvědavost a také bolest z „mého“ ticha. Rozhodla jsem se tohle slovní „vzduchoprázdno“ prozkoumat z více stran. V knížce se prolínají myšlenky nové, myšlenky stovky let staré, myšlenky různých filozofických směrů a náboženství. Oceňuji tuto různorodost, která umožnila mým myšlenkám volně proudit. Čtení mi chvilkami připomínalo kousnutí do čerstvého granátového jablka. První dva hlty jsou hořké, pak se rozlije na jazyku mámivá sladkokyselá chuť. V tomto případě chuť poznání, že bolest je normální součástí ticha, je zdravá.

„Lidé zapomněli na radosti ticha a klid samoty, které jsou do jisté míry nutné k plnosti lidského života.“ (s. 55, 184).
Thomas Merton

Plodnost ticha je zpočátku vykoupena utrpením ega. Bez bolesti bychom nemohli volně dýchat. Všichni můžeme volit. Můžeme křičet, i když mlčíme, a můžeme laskat druhé několika málo dobře volenými slovy… nebo můžeme sypat slova jako koza bobky… Řecké sudičky Moiry, nám každému tkají zvláštní směsici tužeb a momentů, jen někteří zůstanou těmi kozami celý život.

„Jako zlatá jablka se stříbrnými ozdobami je vhodně pronesené slovo.“ (str. 62, 214)
Bible, Kniha Přísloví 25,11

Ráda bych, aby takových knížek vycházelo více a abychom jim my, čtenáři, dopřávali více sluchu. Podle mayského kalendáře se nacházíme v období, kdy je naší otázkou etika. Etický přístup k lidem, přírodě, zemi. Ať už tomu věříme, či ne, musíme se sami ponořit do sebe, hledat chyby u sebe. Snažit se změnit sebe, abychom mohli změnit věci okolo nás. Kam nás může zavést cesta, po které kráčí mnoho z nás, když obviňujeme z našeho neúspěchu druhé? Tato cesta vede směrem k neštěstí. A každého, kdo se proviní na druhém, dříve nebo později dostihne trest – nicotná existence, prázdnota. Může být tohle peklo? Přání a aspirace se liší, bytost od bytosti, ale duševní vakuum může být oním pomyslným peklem. Kdo tvrdí, že musíme čekat až na „průchod tunelem“? Někdo dostává v životě jednu facku za druhou, ale bere to jako výzvu, někdo dostane kopanec jednou a zahořkne. A stane se z něj hrčící kolovrátek, který přede nit utrpení, nespravedlnosti a závisti.

„Vždycky jsem miloval poušť. Člověk usedne na pískový přesyp. Nic není vidět. Nic není slyšet. A přece v tom tichu něco září.“ (str. 87, 309)
Antoine De Saint-Exupéry

Co tím Exupéry myslel – hvězdy? Ne, myslím, že to zářilo jeho srdce. Tuto knížku si dávám do své knihovny na čestné místo, určitě se k ní vrátím. Mlčení tak pro mne dostalo nový rozměr. Už se ho nebojím. A vy?


Knihu Hlasy ticha: 365 myšlenek o tichu vydalo nakladatelství Portál

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení