Nesmrtelní Muži v ofsajdu ožívají na audioknize
- Recenze
- Vytvořeno 19. 2. 2010 1:00
- Autor: Marta Šimečková
Karel Poláček patří mezi mé oblíbené autory. Už jako malá jsem si zamilovala jeho knihu Edudant a Francimor a především román Bylo nás pět, který asi většina z vás zná díky stejnojmennému televiznímu seriálu. Tento autor však psal i humoristické prózy pro dospělé. Mezi ně řadíme jeho román se sportovní tematikou Muži v ofsajdu, který vydala společnost Supraphon v podobě audioknihy.
Právě to dokázal autor v tomto románu mistrně podat i díky jedinečné charakteristice hlavních postav, které lze pokládat za určité lidské typy. Mluví za ně jak jejich činy, tak samotný jazyk, jímž hovoří. Poláčkovou specialitou je totiž mistrné odpozorování mluvy obyčejných lidí, proto neváhá použít prvky nespisovného jazyka a fotbalový slang. K jazykové komice musíme připojit autorův smysl pro detail a znalost fotbalového (i rodinného) prostředí, díky němuž dokázal vystihnout mánii některých fotbalových nadšenců, jejich pospolitost, radost i pobouření z výsledku zápasu.
Toto Poláčkovo dílo sice většina pokládá za román o sportu, avšak mohli bychom také hovořit o románu o generačních střetech. Jak již bylo zmíněno, mezi hlavní postavou otce a syna dochází k častým střetům, rovněž zde nalezneme motiv dlouhodobého manželství a nepříjemných návštěv příbuzných nebo neplánovaného těhotenství. Knihu proto nelze považovat za prvoplánově komické vyprávění bez hlubšího významu, naopak – odnést si z její četby (nebo v případě audioknihy z poslechu) můžeme poznání vlastních nedostatků, případně i nějaké to ponaučení.
Poláčkovo dílo Muži v ofsajdu si můžete nejen přečíst v knižní podobě, ale i poslechnout na audioknize, kterou vydala v roce 2009 společnost Supraphon. Kniha je rozdělena do tří CD o celkové délce 3 hodiny a 50 minut. Každé CD je navíc děleno do několika kapitol, z nichž ta nejdelší trvá kolem 19 minut, takže si poslech můžete rozdělit na několik dní.
Četby se ujal Vlastimil Brodský, jehož vypravěčské umění jste si mohli ověřit například při sledování večerníčku O makové panence a motýlu Emanuelovi nebo při poslechu rozhlasových večerníčků Hajaja vysílaných stanicí Praha od roku 1960. Vlastimil Brodský díky své zajímavé barvě hlasu dokázal bravurně rozlišit jednotlivé postavy vystupující v této Poláčkově knize, zároveň podtrhl Poláčkovu hru s jazykem a dodal textu nový život. Vyprávění je provázeno hrou na akordeon, kterou obstaral Jaroslav Krček.
Audioknihu Muži v ofsajdu doporučuji všem, kteří mají v oblibě humorná vyprávění a chtěli by si na chvíli odpočinout od čtení. Vždyť se občas nám, kteří čtou knihy v každé volné chvíli, už ona malá černá písmenka míhají před očima, a tak není nad to večer si odpočinout u poslechu podmanivého hlasu Vlastimila Brodského a u jedinečného díla Karla Poláčka.
Audioknihu Muži v ofsajdu přináší společnost Supraphon
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...