Recenze: Knihy pro dospělé

Poslední kniha Ivy Hercíkové

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
oko

Humorná i smutná, satirická i dojemná. Taková je posmrtně vydaná autobiografická kniha Dám si to ještě jednou aneb Indolúna, kterou psala Iva Hercíková v době, kdy bojovala s následky vážné choroby.

 

Autorka ve své knize velmi otevřeně vypráví o posledním období života, o tom, jaké to je potýkat se s následky mozkové příhody i s depresivními stavy, které neustále provázely její proces uzdravování a které ji nakonec dohnaly k sebevraždě. Autorka zde s jemným a laskavým humorem popisuje každodenní zápas s Příhodou, každodenní úsilí dát věcem smysl, perspektivu a především naději.

obal knihyIva Hercíková se zde také vyznává z lásky k manželovi, kniha je zároveň jakýmsi dopisem na rozloučenou muži Františkovi, kterému byla nepochybně i nevěrná, ale přesto v něm nacházela oporu. Nejedná se tu ovšem o zveřejňování osobní korespondence, protože kniha spíše otevírá dveře do literární než do soukromé dílny.

Dám si to ještě jednou aneb Indolúna je také vzpomínkou na pobyt v Americe. V 80. letech Eva Hercíková s manželem emigrovala do Německa, odkud se o rok později přesunuli do Spojených států. Zde se usadili nejdříve na Floridě, poté se přestěhovali na newyorský Manhattan. Přesto se Iva Hercíková nikdy nezřekla českého občanství. Po sametové revoluci částečně pobývala v Praze, ale až v roce 2000 se natrvalo vrátila do rodné země.

Ačkoli autorka ve svých dílech mistrně vládne rodným jazykem, v této knize najdeme gramatické i jazykové chyby. Text Ivy Hercíkové byl záměrně vydán bez redakčních a jazykových úprav, vyšel v podobě, v jaké ho autorka zanechala – nehotový a „nevyčištěný“. Dokládá, jak autorka zápasila s Příhodou, jak jí selhávala a zase se opětně vracela paměť a spisovatelské umění.

Kniha je svědectvím boje člověka s tvrdou realitou, je snahou vrátit věci vyprávěním a psaním zpět do normálu. Ačkoli jde po stránce literární o zápas vítězný, v osobním životě o zápas prohraný. Autorka neměla sílu bojovat s Příhodou a zvolila dobrovolný odchod ze světa. Přesto po sobě zanechala literární odkaz nebývalé kvality.

Ukázka z knihy:
„František je anděl, ale někdy má jedno křídlo trochu nalomené jako mražené kuře, plandá mu. Hlavně potom, když je vzteklý. Vzteklost teď dovede víc ovládat, ale stále to ještě není dokonalé. Dokonalého bych se ho bála. Máme jednoho společného přítele a ten, když se rozčílil, uvolňoval se bitím hlavy (vlastní) do radiátoru ústředního topení. Měl na lebce hrboly. Také vyhodil z okna čtvrtého patra záchodovou mísu, kterou předtím urval. Pak manželka otěhotněla a změnil se v beránka.“


Knihu Dám si to ještě jednou aneb Indolúna vydalo nakladatelství Motto

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení