Soutěže: Ukončené soutěže

Soutěž o 2 knihy Moje pařížská revoluce

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
il

Vyhlašujeme soutěž o knihu Moje pařížská revoluce, jejíž autorkou je scenáristka a režisérka Andrea Sedláčková. Zodpovězte správně tři soutěžní otázky, a pokud budete patřit mezi vylosované, jedna z výher bude vaše.

 






Výhru do soutěže věnovalo nakladatelství:


Prostor



logo

 


Cena v soutěži:

2x kniha Moje pařížská revoluce

kniha



Září 1989. V Polsku, Maďarsku pukají ledy, desetitisíce východních Němců prchají ze země, z perestrojkového Sovětského svazu přichází jedna nepředstavitelná zpráva za druhou, vše je v pohybu – jen v Československu se jako by nic neděje.

Dva měsíce před listopadem 89 se mladá žena, studentka FAMU, rozhoduje k riskantnímu a osudovému kroku. Zůstává v Paříži!

Následují týdny a měsíce plné dramatických situací, nejistot a zklamání, ale i okouzlení novým prostředím, krásným městem, ve kterém stojí za to žít, svobodou, kterou stojí za to dýchat. Hrdinka poznává, jak je nečekaně těžké ocitnout se sama, bez domova, ve světě sice lákavém, ale přece jen cizím a chladném. Přichází první nárazy s realitou, ale i nová přátelství, zážitky, lásky...

Kniha známé filmové režisérky Andrey Sedláčkové je působivým literárním dokumentem, který se čte jedním dechem. Z deníků, které si tehdy autorka vedla, z dopisů, které psala svým rodičům a přátelům, ze vzpomínek, které jí utkvěly, zrekonstruovala již jako zralá žena pestrý obraz dramatické doby a prostředí, ve kterém se ocitla. Čtenáři před očima ožívá Paříž z konce osmdesátých let, poznává české exilové prostředí s jeho sny, iluzemi a touhami. S pronikavostí portrétuje osobnosti české emigrace, ale především v otevřené zpovědi nešetří autorka samu sebe, svou naivitu, ale i vervu a odhodlanost. To vše je kombinováno s unikátními dokumenty z archivu StB, kde se autorka dozvídá pravdu o svém otci, bývalém pracovníku československé rozvědky.

Knihu Andrey Sedláčkové lze také nazvat „českým románem“ konce tisíciletí.




Soutěžní otázky:


1. Kdy se narodila autorka knihy Moje pařížská revoluce Andrea Sedláčková?

2. V kterém roce odešla Andrea Sedláčková do emigrace do Francie?

3. Jak se jmenuje televizní film, který Andrea Sedláčková natočila podle předlohy Josefa Škvoreckého?



Odpovědi na otázky naleznete na stránkách Prostor.



Soutěže se mohou zúčastnit všichni s korespondenční adresou v České republice. Stačí správně zodpovědět soutěžní otázku; odpovědi napište do odpovědního formuláře. Nezapomeňte doplnit i svou korespondenční adresu, na kterou bychom zaslali výhru. Výherci budou vylosováni ze všech správných odpovědí. Soutěžit můžete do 23. listopadu 2014.

Soutěž byla ukončena. Knihu vyhrávají 
Andrea Maláčová a Lenka Trakslová. Gratulujeme!

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení