Pozitivismus
- Teorie literatury
- Vytvořeno 23. 8. 2009 2:00
- Autor: Alena Štouračová
Pozitivismus vyžadoval práci s historickým a filologickým materiálem. Snažil se být exaktní (tzn. přesný), pečlivý, důkladný, dbal na úplnost ve shromažďování údajů a kladl důraz na empirii a fakta. Odmítal hypotézy a experimenty. Základem pozitivistického zkoumání bylo v prvé řadě pozorování, shromažďování, popis smyslově ověřitelných faktů a jejich klasifikace. Pozitivismus chtěl být filozofií a metodologií vědy – právě s metodologií je spjata popisnost, faktografie a objektivismus, tedy charakteristiky, jež jsou tolik příznačné i pro pozitivistické myšlení.
Pozitivistickým myšlením byl ovlivněn také francouzský filozof, historik, literární a umělecký teoretik a kritik Hippolyte Taine (1828–1893). V jeho studiích Dějiny anglické literatury (1863) a Filozofie umění (1865) se promítl literární pozitivismus. Taine při psaní těchto studií pracoval deduktivní metodou. Nejprve tedy určil hlavní myšlenku (tezi) a pak na materiálu ověřoval její pravdivost.
V Dějinách anglické literatury Taine definoval teorii tří obecných příčin, tzn. prvotních sil, které determinují lidské jednání a ovlivňují i konkrétní podobu literárního díla. Mezi tyto tři obecné příčiny řadil la race (rasu, původ), le milieu (přírodní a společenské prostředí) a le moment (dějinnou chvíli, dobu). Podle Taina je tak konkrétní literární dílo důsledkem konkrétního stavu, který je způsoben podmínkami rasy, dějinné chvíle a prostředí. Například srovnáme-li literární díla starověké Číny (2. tisíciletí př. Kr.) a literární díla doby českého národního obrození (1. pol. 19. století n. l.), dojdeme ke zjištění, že se jedná o literární díla naprosto odlišných obsahů i hodnot. Vyjdeme-li z Tainova učení, pak jsou tyto odlišnosti určeny odlišným původem, odlišným přírodním a společenským prostředím a odlišnou dějinnou chvílí.
Tainova studie Filozofie umění zastává názor, že umělecké (literární) dílo je tím lepší, čím je svou povahou stálejší a nadčasové. Důraz by se měl dle Taina klást rovněž na morální hodnotu díla. Dílo má totiž vzdělávat a sloužit individuálnímu a společenskému pokroku. Studie dále říká, že dílo má mít dokonalou kompozici; obsah a forma díla mají být v harmonii.
K pozitivistickému myšlení se v Českých zemích hlásili Jaroslav Vlček (1860–1930) a Jan Jakubec (1862–1936), kteří v pozitivistickém duchu vytvořili například slovníky českých dějin literatury. Vlčkův slovník se nazývá Dějiny české literatury (1892-1921), Jakubcův slovník má takřka shodný název, a to Dějiny literatury české (1911).
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...