Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Lubomír Macháček – Těm, kteří nemilují

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
obr

Pardubickému autorovi Lubomíru Macháčkovi vyšla nedávno další kniha, nazvaná Těm, kteří nemilují. I v tomto případě jde o knihu povídkovou stejně jako u předchozí Vrchní komisař má rád Poirota (recenze zde), tentokrát ji však vydalo nakladatelství Pavel Mervart.

 

 

Lubomír Macháček ve své tvorbě sahá do různých žánrů. Především využívá psychologická témata, inspirovaná jeho bývalou profesí, zpočátku své tvorby se rád ponořil do žánru sci-fi, ale nezřídka také píše detektivky.

Těžištěm dvanácti povídek sbírky se staly mezilidské vztahy, které autor prezentuje na pozadí konkrétní doby, ta se však od povídky k povídce mění. Začínají za druhé světové války povídkou Nepolíbení, v níž čtenář může vnímat ostrý kontrast mezi snahou o normální život a nacistickou represí po atentátu na Heydricha.

Velký časový skok podnikneme v následujícím textu Amerikánovi od pamětníků, v němž jsme svědky návratu emigranta do své bývalé vlasti. Na povrch postupně vyplouvají rodinné křivdy a motiv návratu zůstává do poslední chvíle zahalený, ale každý čtenář si jej může interpretovat po svém.

Povídka Válka skončila vyznívá právě naopak. Dozvuky války si nese v sobě několik generací a není jednoduché zbavit se pocitu křivdy (tentokrát jde ovšem o to, jak si vzájemně ublížily různé národy a ne lidé, jak tomu je v předchozí povídce). Komunisté v lidech tuto zášť živili, ale v současném světě je potřeba hledat cesty, jak ji překonat.

Vztahy mezi generacemi jsou tématem další povídky nazvané Celý život. Text je detailně propracovaný a nelze v něm nepostřehnout mnoho stop z autorova soukromí. Domnívám se, že v určitém smyslu jde o text velmi intimní.

Po velmi vážné a zadumané próze zařadil autor téměř detektivku s velkou dávkou černého humoru a nazval ji On Jekyll, ty Hyde, ovšem povídkou Na skok v Římě se vrací opět k poněkud pochmurnému tématu. Pojednává o jedné ztracené příležitosti.

Příběh Bude o čem psát v sobě obsahuje komplikované vztahy ve skupině přátel, ale také rozporuplné pocity autora básnické sbírky. Láska na cizím území v sobě nese opět prvky kriminální zápletky, ale těžištěm zůstávají mezilidské vztahy, z nichž se dá čerpat donekonečna.

Příčiny, proč se člověk stane bezdomovcem a rozhodne se v tomto způsobu života pokračovat, mohou být různé. Ty, které má hlavní hrdina povídky Má dáti – dal, se táhnou do minulosti až do doby předchozího režimu.

Že přiznání si odlišné sexuality může být velmi komplikované, popisuje povídka Coming out. Autor v ní splétá komplikovaný příběh, v němž ovšem vystupuje velmi málo postav. 

Svět podle Ziny zpracovává téma, které se v současné době objevuje v souvislosti s některými vysokými školami. Jde o zneužívání postavení pedagogů, zejména sexuálně motivované. Autor je kombinuje s palčivou otázkou prosazování se žen a se vztahy mezi autory a kritiky. Čistě náhodou povídka koresponduje s nedávnou kauzou okolo románu Les v domě.

Vztah ke knihám odráží další povídka Na co umírají knihy. Pohled na ně může být různý, lidé je nepovažují pouze za předmět nesoucí duchovní hodnotu, ale také za zdroj zisku bez kulturních ambicí nebo papír vhodný k výkupu do sběru.

Sbírku uzavírá Zaklínač jelenů, opět jedna povídka, která se na první pohled tváří jako detektivka, ale ve skutečnosti se může čtenář vžít do myšlení svérázného člověka, jeho tužeb a zásad.

Všechny povídky zdůrazňují lidskost jednotlivých postav a také to, že pod tímto pojmem můžeme rozumět cokoliv. Texty jsou velmi citlivě zpracované a autorův jazyk je nesmírně kultivovaný. Povídky plynou vesměs poklidným tempem a vyžadují od čtenáře pozornost. Lubomír Macháček se nespoléhá pouze na děj, ale opírá se také o jazyk a používá bohaté metafory. Většina povídek se odehrává na důvěrně známém území Pardubicka, protože autor píše o tom, co zná. Ale povídková kniha Těm, kteří nemilují svou kvalitou a významem výrazně přesahuje tuto lokalitu.

Těm, kteří nemilují
Autor Lubomír Macháček
Ilustrace Barbora Pejšková
Nakladatelství Pavel Mervart
Místo vydání Červený Kostelec
Rok vydání 2023
Vydání 1.
Počet stran 248
ISBN/EAN 978-80-7465-591-3
Ediční řada -

Do nakladatelství

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení